Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

Kiitos kuluneesta kaudesta!

Lisätty 25.09.2013

Mirja Arajärvi, puheenjohtaja:

Lämmin kiitos puutarhurikumppaneille mukavasta ja asiallisesta yhteistyöstä yhteisen puutarha-alueemme hyväksi! Erityisesti haluan kiittää eri tehtävien vastuuhenkilöitä sekä talkoisiin uutterasti osallistuneita.

Viimeistään tänä kesänä minulle on  tullut selväksi, kuinka paljon näkymätöntä työtä monet henkilöt tekevät yhdistyksemme ja alueemme hyväksi, ja kuinka paljon hiljaista tietoa tähän sisältyy.  Vielä parempi olisi, jos näkymätön tehdään näkyväksi ja hiljainen tieto selkeästi kaikkien saataville. Silloin uusien toimijoiden on helpompi tulla mukaan ja osallistua yhteisten asioiden hoitamiseen ja uusien ajatusten toteuttamiseen. Monet henkilöt ovat esittäneet hyviä ehdotuksia toiminnan kehittämisestä.  Jotta ajatuksia voidaan toteuttaa, tarvitaan lisää ihmisiä tätä tekemään.

Tämä kesä on ollut suotuisa meille puutarhureille. Aurinko paistoi ja lämpöä riitti. Kastelussa riitti myös töitä, joten aika ei käynyt pitkäksi ;).   Töitähän puutarhan hoito muutenkin vaatii lähes jatkuvasti. Valtaosa palstalaisistamme hoitaa puutarhaansa hyvin.  Aika monelle on kuitenkin jouduttu antamaan huomautuksia, ja toivon että niihin suhtaudutaan vakavasti. Tilapäisiä notkahduksia voi tietysti tulla kenelle tahansa erilaisista syistä. Pahempi juttu on, jos alueen pelisäännöt ovat päässeet unohtumaan tai jos joku luulee, että säännöt eivät häntä koske.  Ehkä itse kunkin olisi hyvä kerrata silloin tällöin kaupungin ohjeita ja alueen järjestyssääntöjä sekä Kumpulan Viestissä annettuja ohjeita.

Myös puutarhamme tulevaisuus näyttää valoisalta. Siirtolapuutarhatoiminta on saanut Helsingissä vakiintuneen ja arvostetun aseman. Meillä yhdistyvät perinteet ja tämän päivän arvot, kuten ekologisuus ja lähiruoka. Kauneus on ajaton arvo.  Meillä on myös hyvät suhteet ympäröivään kaupunginosaan. Kesäisin alueellamme käy ulkoilijoita, ja juhlissamme on runsaasti yleisöä. Puutarhakulttuuri kiinnostaa, ja palstojen tuotteet ovat haluttuja.

Alueemme infrastruktuuri vaatii kuitenkin uudistamista, koska sekin on museotavaraa. Viemäröintityöt aloitetaan tänä syksynä, sitten uudistetaan sähköt, ja lopulta, vaan ei vähiten tärkeänä, remontoidaan WC- ja pesutilat. Sitä varten pitää myös ratkaista, teemmekö alueelle saunan. Itse näkisin, että sauna olisi tärkeä puutarhurien ruumiin ja mielen hyvinvoinnille sekä myös  yhteisöllisyyden lisäämiseksi.

Suomen Siirtolapuutarhaliitto piti elokuussa liittokokouksen, johon yhdistyksemme edustajat osallistuvat.  Henkilökohtaisesti pidän tärkeimpänä tuloksena, että liittokokous päätti jatkaa liiton ympäristöohjelman valmistelua. Meidän edustajamme painottivat voimakkaasti, että tarvitaan ympäristömyötäiseen viljelyyn ja jätehuoltoon liittyvää koulutusta ja aineistoja. Mielestäni meidänkin  yhdistyksemme tulisi järjestää tällaista koulutusta jossakin muodossa, ehkä opintopiirinä. Esimerkiksi omenapuut ovat monella palstalla aika villissä kunnossa. Myös kompostointi voi olla yllättävän vaikeaa, jos perusasiat eivät ole hallussa.

Nyt jatkamme vielä syystöitä ja valmistaudumme uuteen kesään. Kukkasipulit maahan ja kevättä odottamaan!


 

Liity Kumpulan siirtolapuutarhayhdistyksen Facebook-ryhmään!

Pääset mukaan debattiin, tutustut muihin, saat tiedon tapahtumista helposti ja saat hyviä ja nopeita vastauksia pulmiin.  

 

Evästeet

Tämä sivusto käyttää evästeitä tallentaakseen tietoja koneellesi.

Hyväksytkö evästeiden käytön?